The 2017 Group 10 grand finals are here.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Check out what captain-coaches Mick Sullivan and Luke Branighan have to say on each player in the above gallery of action shots.
GROUP 10 grand final day, Wade Park Orange
Sunday, September 10
PREMIER LEAGUE: Orange CYMS versus Oberon Tigers - 3pm, kick-off:
CYMS: 1 Ben McAlpine, 2 Tom Satterthwaite, 3 Joe Lasagavibau, 4 Lachy Munro, 5 Semisi Katoa, 6 Luke Petrie, 7 Mick Sullivan, 8 Chris Bamford, 9 Ryan Griffin, 10 Cam Jones, 11 Joe Duffy, 12 Brenden Cousins, 13 Rob Mortimer; Bench: 14 Sam Hill, 15 Brock McGarity, 16 Tim Mortimer, 17 Dom Maley, 18 Paradise Mann.
Coach: Mick Sullivan
TIGERS: 1 Blake Fitzpatrick, 2 Matt Ballinger, 3 Abel Lefaoseu, 4 Jackson Brien, 5 Tyler Hughes, 6 Luke Branighan, 7 Anton Wereta, 8 Dave Sellers, 9 Luke Carpenter, 10 Jake Dawe, 11 Tui Oloapu, 12 Trent Rose, 13 Matt Wakefield; Bench: 14 Sione Fotu Moala, 15 Mike Ingwerson, 16 Cody Godden, 17 Nathan Booth, 18 Blake Ryan.
Coach: Luke Branighan
REFEREE: Billy Greatbatch
FIRST DIVISION: Lithgow Workies versus Bathurst St Pat’s – 1pm, kick-off:
WORKIES: 1 Nick Miller, 2 Pauli Kunawave, 3 Liam Walsh, 4 Greg Alderson, 5 Michael Rennie, 6 Josh Jones, 7 Eli Fenton, 8 Darcy Allan, 9 Conner Legge, 10 Sam Rushworth, 11 Riley Allan, 12 Jack Kable, 13 Andrew Bain; Bench: 14 Byron Wilson, 15 Steve Hughes, 16 Peceli Vayavanku, 17 Trevor Wilson, 18 Steve McMurtrie.
Coach: Joe Inzitari
ST PAT’S: 1 Kurt Norton, 2 Bobby Forrest, 3 Jack Grant, 4 Bailey Waldron, 5 Bryton Thackery, 6 Chris Osborne, 7 Shannon Peters, 8 Rhys Frame, 9 Jared Colling, 10 Mick Godfrey, 11 Harrison Jones, 12 Nick Millar, 13 Jack Mackey, 14 Jack Finn, 15 Pat Boatswain, 16 Fale Liva, 17 Mark ‘Chicka’ Booth, 18 Brodie Samuel, 19 Caleb Wardman, 20 Mackenzie Jones, 21 Pauly Lasalo.
Coach: Rhys Frame
REFEREE: Dale Harding.
UNDER 18s: Orange CYMS versus Bathurst St Pat’s – 11.30am, kick-off:
CYMS: 1 Nathan Swain, 2 Lincoln Monk, 3 Ethan Kennedy, 4 Lindsay Thurgate, 5 Mitch Collins, 6 Craig Tarr, 7 Josh Board, 8 Hudson Spicer, 9 Sam Warner, 10 Tyrone Harrison, 11 Hugh Gibson, 12 Jack West, 13 Ethan Monk; Bench: 14 Mitch Leonard, 15 Craig Simpson, 16 Jack Braithwaite, 17 Lachlan Salisbury, 18 Jett Clarke, 23 Josh Piper, 25 Will Cusack.
Coach: Scott Sullivan
ST PAT’S: 1 Adam Booth, 2 Lachlan Dagg, 3 Aiden Kilburn, 4 Tye Siaskisoni, 5 Dylan Dukes, 6 Connor Naylor, 7 Mick Latu, 8 Nick Booth, 9 Zach Ashcroft, 10 Riley Cheshire, 11 Rylee Law, 12 Bailey Ackroyd, 13 Luke Bain; Bench: 14 Pat Clarke, 15 Max Campbell, 16 Blake Hadjipetros, 17 Jack McLeod, 18 Travis Simpson, 19 Joseph Clarke, 20 Luke Ayoub.
Coach: Chicka Booth
REFEREE: Chris Redding.
LEAGUE TAG: Orange Hawks versus Bathurst St Pat’s – 10am, kick-off:
HAWKS: 1 Emily McDonald, 2 Lailee Phillips, 3 Erin Naden, 4 Kaitlyn Phillips, 5 Bridie McClure, 6 Rebecca Ford, 7 Drew Alexander, 8 Jacky Lyden, 9 Ella-J Harris, 10 Sheryll Selwood, 11 Sophie Humphris, 12 Amanda Livingstone, 14 Anna Matthews, 15 Tegan Dray.
Coach: Marty Lyden
ST PAT’S: 1 Sarah Watterson, 2 Meredith Jones, 3 Candice Boggs, 4 Elise Woods, 5 Jess Scadding, 6 Karah Armstrong, 7 Mish Somers, 8 Nicole Schneider, 9 Riane Barton, 10 Amy Copping, 11 Emily Rhynehart, 12 Maddy Boyce, 13 Bronte Emmanuel, 14 Caitlin Reeves, 15 Kate Allen, 16 Jakiya Whitfield, 17 Emma Dillon.
Coach: Mick Armstrong
REFEREE: Nathan Blanchard.