Blown. Wide. Open – that was last week, anyway.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
This week, this year … well, we don’t know what to make of the Group 10 premiership race anymore.
Other than Bathurst Panthers are going to be very, very hard to stop if they continue to play the way they did against Hawks in round four.
Destructive, brutal, sublime, the men in black were comprehensive in a 72-12 thrashing of a two blue side fresh off a stunning win over defending premiers Mudgee the week before.
Panthers get the chance to reaffirm the side’s status as one of the competition’s premier attacking threats when it travels to Blayney on Saturday.
GROUP 10, ROUND FIVE:
Saturday, May 6:
GAME ONE:
BLAYNEY BEARS v BATHURST PANTHERS at King George Oval, Blayney;
BEARS: 1 Josh Rainbow, 2 Ryan Oborn, 3 Alex Pettit, 4 Josh William, 5 Alex Hanrahan, 6 Lochie Hobby, 7 Jesse Nixon, 8 Will Ingram, 9 Michael Toohey, 10 Travis Winanara, 11 Ricky Scott, 12 Charlie Mortimer, 13 Rakai Tuheke; Bench: 14 Dean Evans, 15 Marcus Burrell.
COACH: Will Ingram
PANTHERS: 1 Jeremy Gordon, 2 Brayden Cassidy, 3 Kyle Byrnes, 4 Jye Barrow, 5 Kade Barrow, 6 Claude Gordon, 7 Doug Hewitt, 8 Brent Seager, 9 Nick Loader, 10 Todd Barrow, 11 Blake Seager, 12 Jack Siejka, 13 Jake Betts; Bench: 14 Leigh Monaghan.
COACH: Todd Barrow.
REFEREE: Bryce Hotham.
GAME TWO:
BATHURST ST PAT’S v OBERON TIGERS at Bathurst Sportsground, Bathurst;
ST PAT’S: 1 Mitch Squires, 2 Joey Gunn, 3 Tyson Medlyn, 4 Chris Shephard, 5 Nathan Lawrence, 6 Gary Reilly, 7 Matt Ranse, 8 Greg Beahan, 9 Hudson White, 10 Brady Cheshire, 11 Andy Adams, 12 Nick Millar, 13 McCoy White; Bench: 14 Shannon Peters, 15 Derryn Clayton, 16 Daniel Bain.
COACH: Kurt Hancock.
TIGERS: 1 Matt Ballinger, 2 Dan Qoriniasi, 3 Abel Lefaoseu, 4 Jackson Brien, 5 Josh Rivett, 6 Luke Branighan, 7 Blake Miller, 8 Ryan Verderlin, 9 Luke Carptener, 10 Nathan Booth, 11 Mike Ingwerson, 12 Trent Rose, 13 Dave Sellars; Bench: 14 Anton Wareta, 15 Cody Godden, 16 Brian Maher, 17 Jayden Fagg, 18 Tyler Hughes.
COACH: Luke Branighan.
REFEREE: Nathan Blanchard.
GAME THREE:
COWRA MAGPIES v LITHGOW WORKIES at Sid Kallas Oval, Cowra;
MAGPIES: 1 Cam Picker, 2 Eli Richardson, 3 Caleb Tauwhare, 4 Zac Browne, 5 Caley Mok, 6 Warren Williams, 7 Cam Breust, 8 Blake Duncombe, 9 Jack Nobes, 10 Blake Tidswell, 11 Mitch Browne, 12 Toby Nobes, 13 Zac Starr; Bench: 14 Ric Nobes, 15 Ronny Lawrence, 16 Tee Tauwhare.
COACH: Rory Brien.
WORKIES: 1 Keelan Bresac, 2 Aaron Kelson, 3 Jai Straney, 4 Ben Glasson, 5 Brent Brogan, 6 Jono Van Veen, 7 Josh Jones, 8 Brendon West, 9 Harry Bender, 10 Jimmy Reinhardt, 11 Mitch Case, 12 Riley Allan, 13 Corey Willmott; Bench: 14 Joel Noon, 15 Chris Rhodes, 16 Ben Picman.
COACH: Chris Rhodes.
REFEREE: Sam Peterkin.
GAME FOUR:
Sunday, May 7:
ORANGE HAWKS v ORANGE CYMS at Wade Park, Orange;
HAWKS: 1 Jedd Kennedy, 2 Jordan Baker, 3 Jack Aumuller, 4 Sione Tongia, 5 Viane Falaniko, 6 Willie Heta, 7 Bobbie Brown, 8 Krus Robinson, 9 Jordan Dwyer, 10 Sia Nomani, 11 Ethan McKellar, 12 Brett Morgan, 13 Nathan Potts; Bench: 14 Jake Blimka, 15 Glen Maxwell, 16 Arty Shead, 17 Jack Middleton.
COACH: Willie Heta.
CYMS: 1 Ben McAlpine, 2 Bronx Goodwin, 3 Joe Lasagavibau, 4 Tom Satterthwaite, 5 Kurt Beahan, 6 Luke Petrie, 7 Dom Maley, 8 Chris Bamford, 9 Ryan Griffin, 10 Cam Jones, 11 Robbie Mortimer, 12 Brock McGarity, 13 Tim Mortimer; Bench: 14 Mick Sullivan, 15 Lachlan Munro, 16 Adam Stanford.
COACH: Mick Sullivan.
REFEREE: Billy Greatbatch.
MUDGEE DRAGONS bye.