The best time of the year is finally here.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The 2019 Central West Rugby Union premiers will be crowned on Saturday when Bathurst's Ann Ashwood Park hosts this year's Blowes Clothing Cup and Westfund Ferguson Cup grand finals.
Orange Emus and hosts Bulldogs clash in the top grade, with both clubs dominating the lower grades as well. In fact, the only other side to feature will be Dubbo Roos' colts outfit.
Here's everything you need to know about Saturday's grand finals:
BLOWES CLOTHING CUP GRAND FINALS
FIRST GRADE
Bathurst Bulldogs versus Orange Emus: Kick-off at 3.15pm:
BULLDOGS: 1 Aaron Booby, 2 Peter Fitzsimmons, 3 Sean Fogarty, 4 Justin Mobbs, 5 Adam Dwyer, 6 Mark Donnelly, 7 Jock Suttor, 8 Alex Weal, 9 Brad Glasson, 10 Scott Johnston, 11 Ben Sheppeard, 12 Adam Plummer, 13 Will Oldham, 14 Harry Webber, 15 Joe Nash; Bench: 16 Josh Carter, 17 Matt Trapp, 18 Joel Harper, 19 Dylan Carter, 20 Travis Gibson, 21 Michael Matthews, 22 James Woolmington, 23 Phil Tonkin, 24 Riley Hanrahan, 25 Harry Peacock.
BIG BOYS' GAME: Emus big men plan to muscle up at the set piece
EMUS: 1 Michael Graham, 2 Charlie Henley, 3 Nas Havealata, 4 Sam McLean, 5 Nick Hughes-Clapp, 6 Simon Badgery, 7 Sam Greatbatch, 8 Scott McLean, 9 TJ Cunnyngham, 10 Jamil Khalfan, 11 Carter Hirini, 12 Lachie Harris, 13 Tom Joseph, 14 Tom Green, 15 Levi Russel; Bench: 16 Cody Perrot, 17 Tom Goolagong, 18 Harry Hamilton, 19 Jack Marchinton, 20 Al Hattersley, 21 Louis Carr, 22 Matt Campbell, 23 Harry Cummins, 24 Nigel Staniforth.
REFEREE: Jarrod Simpson.
SECOND GRADE
Bathurst Bulldogs versus Orange Emus: Kick-off at 1.35pm:
BULLDOGS: 1 Josh Carter, 2 Matt Trapp, 3 Joel Harper, 4 Sam Maher, 5 Dale Norris, 6 Dylan Carter, 7 Austin Young, 8 Hayden Christie-Johnston, 9 Kurt Weekes, 10 Phil Tonkin, 11 Sam MacPherson, 12 James Woolmington, 13 Adam Miles, 14 Riley Hanrahan, 15 Josh Weekes; Bench: 16 Liam Berry, 17 Michael Matthews, 18 Travis Gibson, 19 Lachie Melville, 20 Zac Taylor, 21 Adam Miles, 22 Ryan Mawhood, 23 Toby Farraway.
EMUS: 1 Cody Perrot, 2 Tom Goolagong, 3 Keith Howarth, 4 Pete Brus, 5 Harry Hamilton, 6 Al Hattersley, 7 Jack Marchinton, 8 Joel Urban, 9 Louis Carr, 10 Matt Campbell, 11 Mitch Weekes, 12 Dave Joseph, 13 Harry Cummins, 14 Derek Thompson, 15 Scott Hubbard; Bench: 16 Reece Bell, 17 Steve Fergus, 18 Connor Mcgoverne, 19 Rob Thorburn, 20 Tom Fenualelei, 21 Phil Jobs, 22 Ted Onus, 23 Ben Corbett, 24 Harry Edwards.
REFEREE: Nathan Pearce.
THIRD GRADE
Bathurst Bulldogs versus Orange Emus: Kick-off at 12.10pm:
BULLDOGS: 1 Nigel Taylor, 2 Tim Fagan, 3 Tim Booby, 4 Ollie Barclay, 5 Lachlan Bull, 6 Jordon Bull, 7 Travis Gibson, 8 Dane Fitzpatrick, 9 James Weekes, 10 Steve Locke, 11 Toby Farrwaway, 12 Dylan Sinclair, 13 Will Maher, 14 Hamish Rankine, 15 Cameron Sinclair; Bench: 16 Liam Berry, 17 Cameron Bull, 18 Ben Hagney, 19 Matthew Browning, 20 Brad Donnelly, 21 Chris Allman, 22 Wayne Fitzgerald, 23 Al Scott, 24 Andrew Joseph, 25 Dean Sage.
'SONNY PHIL WILLIAMS': Emus ace aims to break his grand final jinx
EMUS: 1 Steve Fergus, 2 Mark Grivas, 3 Reece Bell, 4 Connor Mcgoverne, 5 Tom Macsmith, 6 Stu Brisbane, 7 Liam Finnane, 8 Tom Fenualelei, 9 Bryce Toohey, 10 Nick Granger, 11 Phil Jobs, 12 Rob Thorburn, 13 Nick Leslie, 14 Ben Corbett, 15 Josh Fitzgerald; Bench: 16 Dave Ash, 17 Alex Grivas, 18 Louis Funnel, 19 Ben Pratt, 20 Matt Verdanega, 21 Will Ditchfield, 22 Cam Porter, 23 Paul Ringland, 24 Matt Clarke, 25 Ted Onus, 26 Sam Wasil, 27 James Dellow, 28 Lames Millner.
REFEREE: Keith Hogan.
COLTS
Bathurst Bulldogs versus Dubbo Kangaroos: Kick-off at 10.45am:
BULLDOGS: 1 Zach Taylor, 2 Austin Miller, 3 Josh Corbym 4 Dave Soul, 5 Nick Mockler, 6 Tom Natoli, 7 Cameron Constable, 8 Tom Felsch, 9 Charlie Sharwood, 10 Isaac Hogan, 11 Chad Meale, 12 Ryan Mawhood, 13 Cameron Hicks, 14 Dougal Murphy, 15 Ethan Ivory; Bench: 16 Tye Harrison, 17 Lochie Allman, 18 Luke Goddard, 19 Ben Darlington, 20 Tyler Willott, 21 Phil Enright, 22 Darcy Inwood, 23 Nick Rankine.
ROOS: 1 Justin Flannery, 2 James Carter, 3 Mitch Smith, 4 Jack Neave, 5 Tyler Edwards, 6 Sam Parish, 7 Jack O'Brien, 8 Hugh O'Leary (c), 9 Lachlan Colbran, 10 Charlie Kempston, 11 Nathaniel Couchman, 12 Kenny Johnston, 13 Logan Porch, 14 Thomas Isbester, 15 Zarrin Galea; Bench: 16 Kain Simpson, 17 Charlie Shanks, 18 Pat Hanson, 19 Nick Jasprizza, 20 Jacob Draper, 21 Harry Connell, 22 Lachlan Hutchison, 23 Ben Smith.
REFEREE: Vittorio Travan.
WESTFUND FERGUSON CUP
Orange Emus versus Bathurst Bulldogs: Kick-off at 9.30am:
EMUS: 1 Mackinley Gilliver, 2 Alex Walker, 3 Danni Veikoso, 4 Amber Ohlsen, 5 Karina Kiley, 6 Jacky Lyden, 7 Davina Wright, 8 Nikita Campbell, 9 Emily McDonald, 10 Nikki D'Aquino, 11 Tara Reay, 12 Tabua Tuinkauvadra, 13 Milika Tuinkauvadra, 14 Tanya Miller, 15 Stacey Britt; Bench: 16 Jess Edwards, 17 Sonia Dalla Vecchia, 18 Amanda Ferguson, 19 Erin Brown, 20 Lailee Phillps, 21 Sarah Archer.
BULLDOGS: 1 Rhiannnon Alderton, 2 Marita Shoulders, 3 Alicia Lamperd, 4 Isabella McIntosh, 5 Georgie Rich, 6 Melissa Waterford, 7 Gaby Fahy, 8 Ebony Fenton, 9 Mandy Scott, 10 Jakiya Whitfield, 11 Kirsten Howard, 12 Kate Gullifer, 13 Nicole Schneider, 14 Courtney Auld, 15 Ali Stanford; Bench: 16 Sharna Aisake, 17 Edwina Ulberg, 18 Jade Navin, 19 Tidarat Nongkhu, 20 Lily McIntosh.
REFEREE: Brandon Kreymborg.
WANT MORE RUGBY UNION NEWS?
- Receive our free newsletters delivered to your inbox, as well as breaking news alerts. Sign up below