Every code, every grade, every result:
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
CENTRAL WEST AFL
ROUND 15:
SENIOR MEN:
BATHURST BUSHRANGERS OUTLAWS 13.10.88 (Ben Horn 4, Charles Flude 3, Adrian Hickey 3, Peter Grundy 2, Tim Hunter goals) def ORANGE TIGERS 9.7.61 (Dale Hunter 4, Tyson Hannus 3, Mitch McKenna, Jaxon Mumme goals);
DUBBO DEMONS 9.10.64 (Bevan Charlton-White 7, Michael Hardy, Tom Budd goals) def BATHURST GIANTS 4.3.27 (Oscar Mann 2, Reilly Mitchell, Nic Broes goals);
BATHURST BUSHRANGERS REBELS 14.21.105 (Andrew James 3, Bill Watterson 3, Alex Sparks, Matt Archer, Troy Robinson, Michael Long, Paul Long, Pat Edsall, Cam Richards, Josh Thompson goals) def PARKES PANTHERS 12.5.77 Isaac Bunge 4, Aaron Halls 3, Rhys Frame 2, Brent Tucker, Tim Barber, Jacob Harvey goals).
SENIOR WOMEN:
ORANGE TIGERS 16.11.107 def COWRA BLUES 0.3.3;
DUBBO DEMONS 10.12.72 def BATHURST GIANTS 0.1.1;
BATHURST BUSHRANGERS 11.14.80 def PARKES PANTHERS 1.2.8.
CHECK OUT THIS WEEK’S MONDAY WRAP with Matt Findlay and Nick McGrath:
---
RUGBY LEAGUE
GROUP 10
MAJOR SEMI-FINALS at Sid Kallas Oval, Cowra:
PREMIER LEAGUE:
COWRA MAGPIES 26 (Will Ingram, Jeremy Gordon, Josh Rainbow, Bradyn Cassidy tries; Caley Mok 2, Joey Bugg conversions; Mok 2 penalty goals) def ORANGE HAWKS 24 (Willie Heta, Eman Rodriguez, Jake Blimka, Ruki Tuheke; Heta 4 conversions)
FIRST DIVISION:
BATHURST ST PAT’S 14 (Mick Armstrong, Trent Hemsworth tries; Chris Osborne 2 goals, pen goal) def ORANGE HAWKS 6 (Liam Brodrick try; Duncan Young goal)
UNDER 18s:
BATHURST PANTHERS 26 (Cody Craib 2, John Bird, Noah Griffiths, Nathan Ward tries; Dylan Miles 3 goals) def ORANGE CYMS 14 (Craig Simpson, Mitch Collins, Pat Robbins tries; Sam Warner goal)
LEAGUE TAG:
BATHURST ST PAT’S 20 (Amy Merritt, Amy Copping, Meredith Jones, Sarah Watterson tries; Mish Somers 2 goals) def ORANGE HAWKS 4 (Anna Matthews try)
MINOR SEMI-FINALS at Wade Park, Orange
PREMIER LEAGUE:
BATHURST PANTHERS 21 (Kade Barrow 2, Jack Siejka, Andrew Mendes tries, Willie Wright goal; penalty goal; field goal) def ORANGE CYMS 20 (Ryan Griffin, Joe Lasagavibau, Travis Adelerhof, Joe Duffy tries, Brock McGarity 2 goals)
FIRST DIVISION:
BATHURST PANTHERS 26 (Jace Hood 3, Ben Dolan, Stuart Peel tries; Dolan 2, Callum Young tries) def ORANGE CYMS 12 (Zac Rue, Tyrell Charters tries; Ryan Moore 2 goals)
UNDER 18s:
BLAYNEY BEARS 20 (Dylan Marmion, Joey Hobby, Lhiam Burrell, Liam Henry tries; Brad Cheney 2 goals) def BATHURST ST PAT’S 4 (Jack Macleod try)
LEAGUE TAG:
BATHURST PANTHERS 22 (Kaitlyn Phillips, Lailee Phillips, Jess Hotham, Tidarat Nongkhu tries; Hotham 3 goals) def BLAYNEY BEARS 6 (Peyton Toshack try; Abbie Uhr goal)
GROUP 11
MINOR SEMI-FINALS at Pioneer Oval, Parkes:
UNDER 18s:
DUBBO CYMS 20 (Matt Burton 3, Jordi Madden, Thomas Stimpson tries; Burton 5 goals) defeated PARKES SPACEMEN 10 (Benji Glasheen, Ben Davis tries; David White goal)
LEAGUE TAG:
DUBBO CYMS 18 (Majayda Darcy 2, Grace Pilon, Grace Gilbert tries; Zenetra Astill goal) defeated MACQUARIE RAIDERS 16 (Dymphna Smith, Erin Sutherland, Cailin O'Connor tries; O'Connor 2 goals)
RESERVE GRADE:
MACQUARIE RAIDERS 22 (Ted Ebsworth, Jake Grady, Craig McLean, Ash Conn tries; Craig McLean 3 goals) defeated PARKES SPACEMEN (Riley Thompson, Joe Clarke, Jake White, Dennis Moran tries; Clarke goal)
FIRST GRADE:
FORBES MAGPIES 42 (Ethan Gaffney 2, Ben Maguire, Farren Lamb, Charlie Staines, Aaron Mawhinney, Jake Haddrill tries; Lamb 7 goals) defeated PARKES SPACEMEN 16 (Jake Porter 2, Paul Kronenberg tries; Chad Porter 2 goals)
MAJOR SEMI-FINALS at Apex Oval, Dubbo:
LEAGUE TAG:
PARKES SPACECATS 24 (India Draper, Cass Ward, Erin Dwyer, Daisy Burns, Emeline Lavaka tries; Tyuanna Goolagong 2 goals) defeated DUBBO WESTSIDE 6 (Litisha Boney try, Tarlee Roberts goal)
RESERVE GRADE:
DUBBO CYMS 26 (Viliame Turuva 2, Matt Toole, Nick Karydis tries; Karydis 3 goals) defeated WELLINGTON COWBOYS 12 (Trent Forrest 2 tries, Norm West 2 goals)
UNDER 18s:
FORBES MAGPIES 26 (Denis Spathis 3, Charlie Staines, Thomas Hopkins tries; Thomas Toohey 3 goals) defeated WELLINGTON COWBOYS 6 (Josh Flynn tries; Brock Naden goal)
FIRST GRADE:
DUBBO CYMS 16 (Wade Kavanagh 2, John Grey tries; Brad Pickering 2 conversions) defeated WELLINGTON COWBOYS 14 (CJ Ralph, Jarrin Fernando tries; AJ Davis 3 goals)
CASTLEREAGH LEAGUE
MINOR SEMI-FINALS at Dunedoo:
YOUTH LEAGUE:
GULGONG 28 (Jeremy Teo 2, Mitch McWhirter, Harrison Woods, Aiden Everingham tries; McWhirter 4 goals) def GILGANDRA 20 (Dwayne Hammond 2, Dean Rout, Lennard Smith tries; Hammond 2 goals).
LEAGUE TAG:
GILGANDRA 12 (Kaitlyn Brown 2 tries, Shian Chatfield 2 goals) def COBAR 10 (Jenna Fullagher 2 tries; Peta Woods goal);
SENIORS:
DUNEDOO 20 (Sam Christensen 2, Toby O’Leary, Blake Taufa tries; Braydon Burgess, Dan Lane goals) def BINNAWAY 16 (Dyllon Tighe 3 tries; Seb Backhouse 2 goals).
WOODBRIDGE CUP
PRELIMINARY FINALS at Henry Lawson Park, Grenfell:
FIRST GRADE: Manildra 18 def Grenfell 14;
LEAGUE TAG: Eugowra 28 def Grenfell 12;
YOUTH LEAGUE: Canowindra 32 def Trundle 10.
CENTRAL WEST RUGBY UNION
BLOWES CLOTHING CUP
GRAND FINALS at Endeavour Oval, Orange:
FIRST GRADE:
ORANGE EMUS 30 (Tom Green, Lachy Harris, Scott McLean tries; Nigel Staniforth 3 conv; Nigel Staniforth 3 pen goals) def BATHURST BULLDOGS 18 (Harry Peacock, Ben Sheppeard tries; Kurt Weekes conv; Josh Weekes 2 pen goals);
SECOND GRADE:
BATHURST BULLDOGS 20 Phil Tonkin 2 tries; Kurt Weekes 2 conv, 2 pen goals) def ORANGE EMUS 17 (Cam Rasmussen, Mac Rutledge, Louis Carr tries; Scott Hubbard conv);
THIRD GRADE:
ORANGE EMUS 10 (Nik Granger try; Claude Dennis conversion, penalty goal) def BATHURST BULLDOGS 0;
COLTS:
ORANGE CITY LIONS 25 (Will Christopherson 2, Hayden Leopold, Nick Smith tries; Tom West conversion, penalty goal) def DUBBO KANGAROOS 24 (Shaun Kopp, Jordan Berryman, Jack Jones, Alex Burke tries; Pat Berryman 2 conversions);
FERGUSON CUP:
BATHURST BULLDOGS 41 (Courtney Auld 3, Claudia McLaren 2, Mandy Scott, Kate Gullifer tries; Kate Gullifer 3 conv) def CSU BATHURST 7(Claire Woolmington try; Ash Bridge conv);
PREMIER LEAGUE HOCKEY
WOMEN
MINOR SEMI-FINAL at Bathurst:
ORANGE CYMS 4 (Libby Smith 2, Meredith Bone, Kayla Russell) def BATHURST CITY 3 (Lisa Quinn 2, Shona Jarvis);
MAJOR SEMI-FINAL at Bathurst:
LITHGOW PANTHERS 3 (Amanda Saladine, Clare Bosman, Hannah Kable) def BATHURST ST PAT’S 2 (Michelle Somers, Sarah Watterson);
MEN
MINOR SEMI-FINAL at Lithgow:
BATHURST ST PAT’S 3(Darcy Davis 2, Isaac Darlington) def LITHGOW ZIG ZAG 2 (Luke Sheppeard, Corey Oldfield);
MAJOR SEMI-FINAL at Bathurst:
LITHGOW PANTHERS 4 (Greg Nelson 2, Jacob Townsend, Nathan Mitchell) def BATHURST SOUTHS 3 (Adam Campbell, Daniel Carter, Bradley Brown).