Bloomfield and CYMS to square off in quartet of semi-final blockbusters

LIKE A TIGER: Jack Aveyard in action for the Bloomfield Tigers under 15s. Photo: JUDE KEOGH
LIKE A TIGER: Jack Aveyard in action for the Bloomfield Tigers under 15s. Photo: JUDE KEOGH

The Group 10 finals officially start next weekend, but rugby league will get a taste of the post season on Saturday at Lithgow.

The junior league semi-finals kick-off at Tony Luchetti Sportsground, with the 2018 elimination and qualifying semis.

The major and minor semi-finals will then be played next week, August 18, at Blayney before the preliminary finals on August 25 at Bathurst,

This year’s grand finals will be staged at Cowra, on September 1.

Minor premiers Bloomfield Tigers (under 10s), CYMS Gold (under 11s), Mudgee Gold (under 12s), Bloomfield (under 13s), Cowra Magpies (under 14s), Lithgow Storm (under 15s) and Bathurst St Pat’s (under 16s) will all enjoy this weekend off before beginning their post season campaigns in Blayney, with a win securing a grand final berth.

DRAW for junior league semi-finals on Saturday at Tony Luchetti Sportsground in Lithgow:

UNDER 10s – 9am:

QUAL: CYMS Gold v Bloomfield Wildcats.

ELIM: Mudgee v CYMS Green.

UNDER 11s – 10am:

QUAL: Bathurst Panthers v Mudgee Green.

ELIM: CYMS Green v Bloomfield Wildcats.

UNDER 12s – 11am:

QUAL: Bloomfield Tigers v Bathurst St Pat’s.

ELIM: Eglinton Eels v Bathurst Panthers.

UNDER 13s – 12pm:

QUAL: Mudgee Dragons v Bathurst Panthers.

ELIM: Cowra Magpies v Lithgow Storm.

UNDER 14s – 1pm:

QUAL: Bathurst Panthers v Bloomfield Tigers.

ELIM: Bathurst St Pat’s v Orange CYMS.

UNDER 15s – 2pm:

QUAL: Orange CYMS v Bloomfield Tigers.

ELIM: Bathurst Panthers v Mudgee Dragons.

UNDER 16s – 3pm:

QUAL: Orange CYMS v Bloomfield Tigers.

ELIM: Storm/Oberon v Cowra Magpies.

Comments

Discuss "Bloomfield and CYMS to square off in quartet of semi-final blockbusters"

Please note: All comments made or shown here are bound by the Online Discussion Terms & Conditions.